Herrenluft, hawana i kistki do cygar, czyli nałogi Poznaniaków
Kiedyś widok mężczyzny z cygarem nie był wcale rzadki. Szczególnie panowie palili namiętnie fajki, papierosy i cygara. Panów obowiązywał swoisty rytuał palenia, gdy po posiłku udawano się do innego pomieszczenia, bez pań, by porozmawiać o męskich sprawach: interesach, wynikach wyścigów konnych, i innych kwestiach, nieodpowiednich dla kobiecych uszu. męskich ploteczkach. Nie ukrywajmy, to cygaro często było pretekstem, by oddalić się od damskiego towarzystwa, z namiętnością dyskutującego o najnowszych kapeluszach czy planach zamążpójścia znanej hrabianki. Aromat cygar ściśle kojarzył się z tzw. Herrenluft (zapach mężczyzny), który łączył zapach hawańskich cygar, dobrej wody kolońskiej i koniaku.
Nie powinno zatem dziwić, że w Poznaniu powstawały liczne
fabryki cygar i papierosów, (np. Chwaliszewo było znane z fabryk cygar, jak i…
niemoralnie prowadzących się robotnic tych przybytków), a niemal na każdej ulicy
znajdował się skład cygar (i papierosów).
![]() |
Znany skład cygar znajdował się w Hotelu Francuskim. W 1913 roku prowadził go pan Lange. |
Powstawał też cały przemysł „okołocygarniczny”, zajmujący się produkcją stolików do cygar, zapalaczy (jak nazywano zapalniczki), etui i kistek (skrzynek) do cygar, a kolor jasnobrązowy nazywano hawana, od najpopularniejszych i najbardziej cenionych cygar kubańskich.
![]() |
Kista - to gwarowe, poznańskie określenie skrzyni, czyli humidor po poznańsku to kistka od cygar. |
Poznańskie bractwo kwestarskie zachęcało do zbierania czubków od cygar i… oddawania ich na cele charytatywne (takie zero waste tamtych czasów), zaś odwar z niedopalanych cygar wykorzystywano, aby pozbyć się niechcianych owadów z roślin pokojowych. Czy zdawano sobie sprawę ze szkodliwości palenia? Niby tak, ale przede wszystkim „nadmierne palenie cygar, a zwłaszcza papierosów, mianowicie w młodym wieku, sprowadza zwykle choroby sercowe, raka żołądkowego i pomięszanie zmysłów”, jak zauważał Józef Grześkowski w swojej książce "Apteka Domowa", wydanej w 1906 roku w Poznaniu.
#dawnypoznań #historiapoznania #cygara #handelwpoznaniu #poznan1908
Komentarze
Prześlij komentarz