Poznaniacy w maskach… przeciwgazowych
Dziś trochę cofnę się w czasie, ale nie do aż tak odległych lat, jak zwykle na tym blogu. Lata trzydzieste XX wieku. Świat żyje strachem przed nalotami gazowymi. Czy Poznaniacy również?
Legitymacja Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej
należąca do Marii Kędzianki, fragment, 1932 Poznań, sygnatura: CYRYL_39_4_1_0067, CYRYL
Liga zaangażowana też była w organizację obrony przeciwgazowej. Między innymi współorganizowała ćwiczenia w wielu polskich miastach na wypadek nalotów gazowych, także w Poznaniu. Takie ćwiczenia miały miejsce między innymi w 1933 roku, jak i w 1938 roku. Mieszkańcy miasta mogli się dowiedzieć w czasie pokazów, jak powinni się sami zachować i jak wyglądać mogą działania wojsk chemicznych w przypadku zagrożenia.
Poznaniakom, podobnie jak i innym Europejczykom, nie był też obcy widok masek przeciwgazowych. Gazety polskie, szczególnie te bogato ilustrowane, prześcigały się w pokazywaniu pomysłów i innowacji w zakresie ówczesnej obrony cywilnej, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.
Dziś więcej zdjęć, mniej tekstu.
----------
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Kuriera Poznańskiego oraz polskich tygodników ilustrowanych.
![]() |
Oddział podczas odkażania zagazowanego terenu, czerwiec
1929, fot. ze zbiorów Narodowego
Archiwum Cyfrowego, sygn. , 1-W-2816
Artykuł z Kuriera Poznańskiego, dotyczący powyższych ćwiczeń
z 1929 roku [źródło: Polona]
![]() |
Ćwiczenia przeciwgazowe w Poznaniu. Pozorowany atak gazowy na ul. Górna Wilda. Wóz strażacki z drabiną przy kamienicy, nad którą przelatują samoloty bombowe, listopad 1933, fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-W-2817-1
![]() |
Ćwiczenia przeciwgazowe w Poznaniu. Oddział w kombinezonach przeciwgazowych podczas odkażania ul. Górna Wilda., listopad 1933, fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-W-2817- 2
|
![]() |
Ludność ogląda pozorowany wybuch bomby gazowej przed bankiem
PKO i Bankiem Handlowym na pl. Wolności, styczeń 1939, fot. ze zbiorów
Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. , 1-W-2818-1
|
Komentarze
Prześlij komentarz