Akcja najstarszego polskiego filmu fabularnego miała miejsce w Wielkopolsce



1908 to ważna data w polskiej  kinematografii.  Właśnie z tego roku pochodzi najstarszy, zachowany polski film fabularny.  To również ważny film dla Wielkopolan, gdyż jego akcja jest ściśle związana z wydarzeniami, które miały miejsce właśnie na tych terenach.

 „Pruska kultura”  fr. Les martyrs de la Pologne, pol. Cierpienia Polski)  opowiada o walce z polskością w zaborze pruskim. Widzimy tu więc strajk dzieci wrzesińskich, ale i mieszkającego w wozie Michała Drzymałę.  
Film został zrealizowany przez warszawski kantor kinematograficzny "Siła", założony przez Mojżesza Towbina, a kręcony był ponoć we Wrześni. Premiera filmu odbyła się wiosną 1908 w Warszawie, jednak krótko po tym wydarzeniu carska cenzura mimo wszystko zabroniła jego emisji i odtąd nie wyświetlano go w zaborze rosyjskim. W związku z tym Mojżesz Towbin zdecydował się pokazać film we Włoszech i we Francji, gdzie zdobył duże uznanie wśród widowni. Następnie kopia filmu trafiła do Francuskiego Archiwum Filmowego w Paryżu i tam przeleżała w zapomnieniu do 2000, kiedy została odnaleziona przez poznańskich historyków filmu, profesorów Małgorzatę i Marka Hendrykowskich z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znalezione 215 metrów taśmy filmowej to niespełna 8-minutowe dzieło. Prapremiera „Pruskiej Kultury” po odświeżeniu i napisaniu ścieżki dźwiękowej przez Krzesimira Dębskiego odbyła się 31 stycznia 2009 we Wrześni. Jeśli odwiedzicie Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich możecie obejrzeć ten film, siedząc w oryginalnych szkolnych ławkach z początku XX wieku, co samo w sobie jest unikalnym przeżyciem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jesiotry pod mostem chwaliszewskim czyli kawior po poznańsku

Restauracje automatyczne

Bulwar Kleemana i lipcowa nawałnica z 1914 roku