Awantura na placu Wilhelmowskim



W kwietniu 1909 roku Orędownik donosił [pisownia oryginalna]: „Wstrętna scena. Na placu Wilhelmowskim przed pomnikiem cesarza Fryderyka przyszło onegdaj po południu do ostrej wymiany słów pomiędzy dwojga rodzeństwem, bratem i siostrą. Z przeczki wyłoniła się końcu formalna bijatyka. Wstrętna ta scena w tak ożywionej części wywołała naturalnie wielkie zbiegowisko.”

Trudno się dziwić reakcjom publiczności, gdyż ówcześnie Plac Wilhelmowski (obecny Plac Wolności) był bardzo popularnym i dość tłocznym miejscem spacerów Poznaniaków. Warto uściślić miejsce zdarzenia. Nieistniejący Pomnik Fryderyka III w Poznaniu zlokalizowany był we wschodniej części placu naprzeciw budynku, ówcześnie mieszczącego Kaiser Friedrich Museum, a współcześnie Muzeum Narodowe. Na wysokim cokole umieszczono rzeźbę cesarza w umundurowaniu marszałka polnego i w pickelhaubie. Obszar wokół był otoczony balustradą z sadzawką z niewielką fontanną w kształcie lwiej paszczy.

Pomnik uroczyście odsłonięto w 1902 roku podczas tzw. Dni Cesarskich (Kaisertage), na których pojawiła się osobiście para cesarska – Wilhelm II (syn Fryderyka III) i cesarzowa Augusta Wiktoria. Polacy w większości (oprócz nielicznego ziemiaństwa) zignorowali uroczystość, jak zresztą pomijali wiele innych niemieckich „jubli”.


Pomnik zburzono w nocy z 3 na 4 kwietnia 1919, a nieliczne jego pozostałości znajdują się w Lapidarium UAM w Poznaniu, należącego do Wydziału Geografii i Geologii UAM w Poznaniu, przy ul. Dzięgielowej.

#poznan1908 #PlacWolności #PlacWilhelmowski #pomnikFryderykaIII

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jesiotry pod mostem chwaliszewskim czyli kawior po poznańsku

Restauracje automatyczne

Bulwar Kleemana i lipcowa nawałnica z 1914 roku