Lektura na zimowe, poznańskie wieczory

Na razie zima nie za bardzo nam dokucza, bo przecież wielu z nas pamięta i więcej śniegu i mroźniejsze temperatury, utrzymujące się na dodatek przez wiele długich dni i nocy. Wysokie kopczyki zgarniętego śniegu na poboczach, ślizgawki na chodnikach, tworzone przez niesforne dzieciaki, lodowiska na szkolnych boiskach, wylewane na cały sezon zimowy...



Czy jednak zima śnieżna, czy nie - warto zająć wygodny fotel, czy też najbliższą kanapę, przygotować sobie rozgrzewającą herbatę lub jak ktoś woli kawę (polecam z cynamonem!) i poświęcić trochę czasu przyjemnej lekturze.

W tym roku Prawnuczka Marianny przygotowała mały spis tekstów z bloga o zimowej i świątecznej tematyce. Może jeszcze nie czytałaś/czytałeś któreś z opowieści? Życzę zatem miłej lektury i inspirującego oglądania materiału ilustracyjnego, którym starałam się uzupełnić nie zawsze pełny przekaz słowny...
❄❄❄❅❄❄❄🏂⛄
Czy można zafascynować się... uszczelnianiem okien? Mnie tak wzięło w grudniu 2020 roku... Ale może jeszcze ktoś lubi podglądać okna na dawnych zdjęciach... i nie wiadomo, czy ta wiedza nie przyda się jeszcze i w XXI wieku ;)

Opatrywanie okien, poznański stolarz-wynalazca i kit, który zadecydował o życiu pewnego prałata
Opatrywanie okien, poznański stolarz-wynalazca i kit, który zadecydował o życiu pewnego prałata (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
W naszym mieście bywało kiedyś mroźniej. Na wszelki wypadek dowiedźcie się, czego nie należy robić wtedy robić (szczególnie pewien artylerzysta miał pecha i niebyt rozgarniętych kolegów)

Ech... kiedyś to były mrozy...
Ech... kiedyś to były mrozy... (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
Jakie słodycze bożonarodzeniowe gościły na poznańskich stołach? Pewnie kiedyś napiszę o tym więcej. Na razie musi Wam wystarczyć oferta gwiazdkowa od Antoniego Pfitznera:

Gwiazdka u Pfitznera
Gwiazdka u Pfitznera (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
oraz filmik o piernikach (ach te reklamy Markiewicza)

Piernikowe szaleństwo w Poznaniu
Piernikowe szaleństwo w Poznaniu (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
Gwiazdor poznański, czyli postrach na dzieci, czy dobrotliwy święty Mikołaj wprost z amerykańskiej ciężarówki pewnego gazowanego napoju? Jak obraz Gwiazdora ewoluował w poznańskiej prasie, a dokładniej reklamie na początku XX wieku?

Gwiazdora transmutacja - od pakuł do śnieżnobiałej brody
Gwiazdora transmutacja - od pakuł do śnieżnobiałej brody (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
A może trochę przaśnej poznańskiej poezji z 1909 roku?

W oczekiwaniu gwiazdora:
W oczekiwaniu gwiazdora (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
Jest też trochę reklamowej "poezji", czyli rady dla męża, któremu zbytnio nie udała się niespodzianka:

Rozczarowaniu gwiazdkowemu zapobiega Magazyn Kapeluszy Damskich BRETON
Rozczarowaniu gwiazdkowemu zapobiega Magazyn Kapeluszy Damskich BRETON (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
A jak świętowano tutaj Sylwestra? I czym był niemiecki trubel? Co koniecznie trzeba było zjeść w Nowy Rok? A co pijano? Szampana czy specjalny poncz? Czy tradycyjny okrzyk >>Prosit Neujahr<< mógł skończyć się tragicznie? Dlaczego w 1913 roku w sylwestrową noc sterczała "co dziesięć kroków pikielhauba, czuwająca nad bytem państwa pruskiego"?

Niemiecki trubel, „puncz sylwestrowy”, bocianie gniazda i nogi wieprzowe. Jak Poznaniacy świętowali nadejście Nowego Roku na początku XX wieku?
Niemiecki trubel, „puncz sylwestrowy”, bocianie gniazda i nogi wieprzowe. Jak Poznaniacy świętowali nadejście Nowego Roku na początku XX wieku? (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
Zima to też śniegowe szaleństwo. A jak śnieg - to też lepienie bałwana. Tekst o historii i równych przypadłościach bałwanach traktuje zjawisko lepienia nieco szerzej i znajdziecie tam nie tylko śniegowych ulepieńców z poznańskich podwórek. jednak warto dowiedzieć się, że bałwan retro palił fajkę, czasem miał nocnik na głowie, ale bynajmniej nie był postacią tak sympatyczną jak radosny bałwanek z bardziej współczesnych dziecięcych kreskówek. Dlaczego palono bałwana na stosie lub przynajmniej toczono z nim walkę i jak wykorzystano tę postać politycznie możecie poczytać tutaj:

Nie taki miły ten bałwan, jak go… lepią
Nie taki miły ten bałwan, jak go… lepią (poznan1908.blogspot.com) 

❄❄❄
Czy narciarstwo było popularne w Poznaniu? Jeszcze na początku XXX wieku raczej słabo się tu przyjmowało.

Łyżwy skandynawskie "ski" zwane czyli pierwsze narty w Poznaniu
Łyżwy skandynawskie "ski" zwane czyli pierwsze narty w Poznaniu (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
Za to lubianą rozrywką były ślizgawki. Niebezpiecznie bywało na zamarzniętych stawach czy skutej lodem rzece, ale powstawały też lodowiska bardziej zorganizowane. Niestety nie zawsze pogoda sprzyjała amatorom tej rozrywki:

Pogoda ponura dla lubowników ślizgawki
Pogoda ponura dla lubowników ślizgawki (poznan1908.blogspot.com)

❄❄❄
O produkcji i sprzedaży świec gromnicznych w Poznaniu, ale również o tym, dlaczego panowie wypalali sobie kosmyk włosów na skroni, a nawet o polskim święcie świstaka... tfu... borsuka - poczytacie w lutowym tekście:
Gdy w Gromnice z dachów ciecze, zima długo się powlecze: Gdy w Gromnice z dachów ciecze, zima długo się powlecze (poznan1908.blogspot.com)
❄❄❄

Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie ciekawego. A kolejne zimowe teksty w przygotowaniu...




















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jesiotry pod mostem chwaliszewskim czyli kawior po poznańsku

Restauracje automatyczne

Bulwar Kleemana i lipcowa nawałnica z 1914 roku