Klasztor, Ogród Cegielskich i Miejski Lazaret

 Zaglądamy do kolejnego poznańskiego szpitala, tym razem do Szpitala Miejskiego.

Czy wiecie, że pierwotne zabudowania szpitala były klasztorem? Budynki przy ulicy Koziej 9 oraz Szkolnej 14/16 zajmowały wcześniej Karmelitanki Bose. Po konfiskacie klasztoru przez władze pruskie, budynki zostały sprzedane miastu i przystosowane na cele szpitalne.  Co jakiś czas okazywało się jednak, że szpital nie spełnia oczekiwań i budynki remontowano, przebudowywano i rozbudowywano o kolejne kondygnacje, pomieszczenia i oddziały. 


W tym celu  dokupiono wpierw willę rodziny Cegielskich, którą przebudowano i adaptowano na Oddział Dziecięcy, a ogród zamieniono na park szpitalny. W 1900 roku poznański magistrat podjął decyzję o zakupie kolejnej części ogrodu Cegielskiego, położonego przy ulicy Podgórnej.  


Przed pierwszą wojną światową szpital dysponował przeszło 600 łóżkami i pięcioma oddziałami: Chirurgicznym, Wewnętrznym, Skórno-Wenerycznym, Chorób Dziecięcych i Umysłowo Chorych. Naczelne stanowiska w szpitalu zajmowali głównie lekarze narodowości niemieckiej, jednak w szpitalu pracowało też wielu lekarzy Polaków. Polskiej narodowości były też zatrudnione w aptece szpitalnej siostry aptekarki ze Zgromadzenia Sióstr Szarytek Świętego Wincentego a Paulo. Poznańscy pracodawcy opłacali specjalny abonament lazaretowy i zgłaszali bezpośrednio „osoby służebne” w biurze szpitala.




Na zdjęciu ogród przyszpitalny ok. roku 1904  według czasopisma Illustrierte Fachzeitschrift für Kurorte, Hotels, Sanatorien, Reise und Sport

#szpitalepoznańskie #szpitalmiejskiwPoznaniu #ulicaSzkolna #poznan1908

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jesiotry pod mostem chwaliszewskim czyli kawior po poznańsku

Restauracje automatyczne

Bulwar Kleemana i lipcowa nawałnica z 1914 roku