Poznańskie Sokolice

Poznańskie Sokolice w roku 1902. Zdjęcie znalezione wraz z informacją o poznańskich sokolicach w krakowskiej Ilustracji Polskiej


Droga do równouprawnienia kobiet wiodła nie tylko przez prawa wyborcze, ale również coraz większy udział kobiet w różnego rodzaju stowarzyszeniach czy szeroko rozumianej działalności społecznej. W Wielkopolsce chyba panowie nie mieli kompleksów i nie bali się współuczestniczenia w wielu działaniach z paniami, bo wielkopolskie kobiety były niezwykle przedsiębiorcze. Prowadziły własne interesy, brały czynny udział w samodzielnych działaniach na rzecz osób słabszych, chorych, dzieci. Propagowały rękodzieło domowe organizując wystawy robót kobiecych. Doceniano też ich udział w krzewieniu świadomości narodowej i to nie tylko w ramach wychowania dzieci, ale i na szerszym polu. To tutaj szły do aresztu nauczycielki za zabronione potajemne uczenie języka polskiego. Już w lipcu 1909 roku na walnym zebraniu „Sokoła” poznańskiego uchwalono, by przyjmować do organizacji także kobiety na równych prawach z mężczyznami.



Poznanianki już wcześniej, bo od 1900 roku, miały co prawda już swoją sekcję kobiecą w organizacji, ale pełnoprawnymi Sokolicami stały się właśnie w 1909 roku. Wcześniej, przed 1908 rokiem, nie pozwalały na to niemieckie przepisy. Gorzej, ćwiczenia i prezentowanie swoich umiejętności przez poznańskie gimnastyczki było zwykle blokowane przez policję. Tak na przykład było w 1904 roku w Poznaniu podczas zlotu Sokoła. Gnieźnianki, które również szybko stworzyły własną sekcję, były w czasie swych ćwiczeń – nadzorowane nawet przez panów policjantów.



Przypomnijmy, że pod nazwą „Sokół” działały towarzystwa sportowe, powstałe w XIX wieku w wielu krajach słowiańskich. Celem Sokoła było podnoszenie sprawności fizycznej i duchowej oraz rozbudzanie ducha narodowego. Szczególnie tu, w Wielkopolsce, działalność Sokoła, choć niemile widziana przez zaborcę, odegrała znaczącą rolę w krzewieniu postaw patriotycznych.

A w Jarocinie, jeszcze w 1912 roku tak policja uprzykrzała ćwiczenia Sokołów... podobne akcje zresztą działy się i w innych wielkopolskich miejscowościach. 

Nie trafiłam jeszcze niestety na żadną większą publikację, poświęconą konkretnie poznańskim druhnom z poznańskiej organizacji. Może ktoś rozwinie temat? Chętnie poczytałabym więcej o tych dzielnych młodych kobietach, a także o ich dalszych losach. A może macie wśród domowych pamiątek jakąś prababkę w takim niecodziennym stroju i zastanawiacie się, do jakiej to organizacji należała?

Tu o początkach poznańskich sokolic z Ilustracji Polskiej z 1902 roku.



#towarzystwoSokół #sokolice #równouprawnieniekobiet #sportwPoznaniu #poznan1908 #sokolicepoznanskie


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jesiotry pod mostem chwaliszewskim czyli kawior po poznańsku

Restauracje automatyczne

Bulwar Kleemana i lipcowa nawałnica z 1914 roku